Рибарци (Битолско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рибарци
Рибарци is located in Македонија
Рибарци
Местоположба на Рибарци во Македонија
Координати 41°1′4″N 21°28′5″E / 41.01778° СГШ; 21.46806° ИГД / 41.01778; 21.46806Координати: 41°1′4″N 21°28′5″E / 41.01778° СГШ; 21.46806° ИГД / 41.01778; 21.46806
Општина Новаци
Население 130 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02102
Надм. вис. 564 м
Рибарци на општинската карта
Рибарци во Општина Новаци.svg

Атарот на Рибарци во рамките на општината
Commons-logo.svg Рибарци на Ризницата


Рибарци — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во источниот дел на Пелагонија, источно од Битола.Селото на север граничи со Новаци,на југ со Гнеотино,на запад со Логоварди,на исток со непостоечкото село Биљаник.

Топоними во с. Рибарци се: Смаилица, Музга, Стари Лозја, Барите, Дагулица, Бојаџица, Блато, Брегои, Долно и Горно Газало, Љокојца и Крстоите (на граница со с. Логоварди), Црквиште, Влајкови Врби, Влајково Лозје.

Според кажувањата на старите жители,на околу 1км јужно од селото,кај местото викано Црквиште,некогаш се наоѓала црква.Тука жителите ископувале камења,гробови,ќупови,остатоци од покуќнина и од Првата светска војна и слично,што наведува дека ова била старата локација на селото,односно некогаш Рибарци се наоѓала на оваа локација,па со текот на годините било преместено на денешната локација .

Историја[уреди | уреди извор]

Селото првпат се споменува во 1468 г. Името настанало со тоа што населението се занимавало со лов на риби на некогашното Рибарско Блато. Во Продромскиот поменик од XV-XVIII в. издаден од Григорович е забележано Рибарци Горни.

Во XIX век селото е дел од Битолската каза во Отоманското Царство.

За време на Илинденското востание,на 8-9 август во с. Рибарци и неколку околни села биле запалени неколку беговски кули.

Во 1907 г. војводата Иван Димов-Пашата од с. Логоварди напаѓа и уништува неколку села меѓу кои и с. Рибарци.

На 5 јули 1908 г., во Рибарци е извршен колеж од страна на грчките андарти.Според кажувањата на постарите жители,андартите биле од соседното с. Суводол.Андартите ноќта го нападнале селото,го ограбиле населението и потоа започнале со масакрот. Во колежот 25 селани биле жестоко убиени, меѓу кои и четири жени и три деца,а неколку жители биле ранети.Тогашниот младотурски комитет испратил 100 лири во знак на помош на населението кое настрадало од овој напад.

За време на Балканските војни и Првата светска војна во околината на с. Рибарци се воделе жестоки борби.Низ с. Рибарци поминувале многу војски бидејќи се наоѓало на самиот Солунски фронт.Голем дел од населението во овој период го напуштило селото.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Рибарци живееле 210 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Рибарци имало 160 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, селото брои 130 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 210[1] 160[2] 165 178 223 224 235 161 146 130

Родови[уреди | уреди извор]

Рибарци е македонско православно село, додека за време на српската окупација, српските власти населиле неколку колонистички семејства, воглавно од Србија. Сите родови во селото се доселенички.

Според податоците од 1953 година, родови во селото се:[5]

 • Постари македонски родови се: Сотировци (2 к.) и Прашиторба (1 к.), овде живеат од турско време, местото на потекло не го знаат.
 • По 1913 година се населиле следните македонски родови: Менкини (1 к.) доселени се во 1920 г. од селото Цапари; Тодорови (1 к.) доселени се 1921 г. од селото Буф кај Лерин; Петревци (1 к.) доселени се 1926 г. од селото Мешеишта кај Охрид; Гиковци (1 к.) доселени се во 1936 г. од селото Мислешево кај Струга, најпрво во селото Горно Агларци, па во Рибарци; Биновци (1 к.) доселени се пред Втората светска војна од селото Горно Пожарско, кај Воден, најпрво се населиле во Горно Агларци па заедно со родот Гиковци дошле во Рибарци. Околу 1941; Апостоловци (3 к.), Крстевци (1 к.), Србиновци (1 к.), и Сиљановци (1 к.) доселени се 1942 г. од селото Церово во Железник; Стефановци (1 к.), Мојсовци (1 к.), Лозовци (1 к.) и Колевци (1 к.) доселени се 1942 г. од селото Боиште во Железник; Петровци (1 к.) доселени се пред Втората светска војна од селото Нерези во Дримкол; Мечовци (1 к.) доселени се 1942 г. од Мренога во Железник; Вељановци (1 к.) доселени се 1945 г. од селото Церово во Железник; Лозановци (1 к.) и Јаневци (1 к.) доселени се 1948 г. од селото Боиште во Железник; Лозановци (1 к.) доселени се 1948 г. од селото Вирово во Железник.
 • Српски колонистички родови се :
 • Раденковци (1 к.) и Манчевци(1 к.) доселени се 1926 од селото Камик, кај Пирот; Киш (1 к.) потекнуваат од Унгарец доселен како слуга во 1935. Овде се оженил со Србинка од Пирот; Пауновиќ(1 к.) доселени од село Доња Пожега, Србија,живееле и починале во Рибарци.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 165 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 85 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[8]
Археолошки наоѓалишта[9]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Учесници во НОБ(1941-1945)

Стојановски Илиев Методија,воен комесар на чета

Гиковски Јованов Душан

Манчевски Миланов Момчило

Петровски Богоев Сисоја

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Иселеници има најмногу во Австралија,во градовите Сиднеј,Мелбурн и други.
Иселеници кои се иселиле пред 1912 г.
Ресуловци (6 к.), Коџобашовци (4 к.), Поповци (3 к.)-се преселиле во с. Логоварди за време на Балканските војни.
Темелковци (3 к.)-потекнуваат од домазет кој заминал од с. Рибарци во с. Путурус во 1895 г. и таму создал семејство,

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.237
 2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. Трифуноски, Јован Ф., 1914-1997. (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања. Српска академија наука и уметности. ISBN 86-7025-267-8. OCLC 469501519.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]