Арапски Гробишта (Добромири)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арапски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Арапски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арапски Гробишта
Арапски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′9″N 21°27′20″E / 41.06917° СГШ; 21.45556° ИГД / 41.06917; 21.45556Координати: 41°4′9″N 21°27′20″E / 41.06917° СГШ; 21.45556° ИГД / 41.06917; 21.45556
Основни податоци
Име Арапски Гробишта
Место Добромири
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арапски Гробишта е археолошки локалитет во битолското село Добромири. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на 1 km северно од селото и на околу 400 m источно од Црна Река на една мала височинка со зарамнето плато. Тука по површината на нивите се среќаваат множество фрагменти од керамички садови и куќен лепеж, а во самиот центар на локалитетот има неколку камени плочи што се поставени вертикално.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069