Полог (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења видете на појаснителната страница
Полог
Полог is located in Македонија
Полог
Местоположба на Полог во Македонија
Полог на интерактивна карта

Координати 41°4′50″N 21°36′56″E / 41.08056° СГШ; 21.61556° ИГД / 41.08056; 21.61556Координати: 41°4′50″N 21°36′56″E / 41.08056° СГШ; 21.61556° ИГД / 41.08056; 21.61556
Општина Новаци
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02094
Надм. вис. 928 м
Полог на општинската карта
Полог во Општина Новаци.svg

Атарот на Полог во рамките на општината


Полог — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на падините на Селечка Планина, источно од Битола.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Битолската каза на Отоманското Царство.

Во почетокот на XX век селото е запалено од грчки андарти.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Полог живееле 160 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Полог имало 128 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Селото е раселено и според пописот од 2002 година во селото нема жители.[4]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 160[2] 128[3] 100 114 117 56 8 3 2

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Узер, Тахсин. Тахсин беj ја објаснува Македонија, Скопје 2013, с. 214.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.237
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]