ПУ „Славко Лумбарковски“ - Добромири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Славко Лумбарковски

Поглед на подрачното основно училиште „Славко Лумбарковски“
Поглед на подрачното основно училиште „Славко Лумбарковски“
Место
Општина: Општина Новаци
Наречено по: Славко Лумбарковски
Нас. место: Добромири
Адреса: с. Добромири
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1947
Број на ученици: 18 (2021/2022)
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Славко Лумбарковски“ (официјално: Подрачно основно училиште „Славко Лумбарковски“ - Добромири; скратено: ПОУ „Славко Лумбарковски“) — подрачно основно училиште во селото Добромири, составен дел на истоименото училиште во селото Новаци.

Училиштето е именувано по македонскиот народен борец Славко Лумбарковски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото.

Објект[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето бил изграден во 1947 година и зафаќа површина од 114 м2.[1]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[2] Наставата се изведува во една смена.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°04′10.2″N 21°27′17.8″E / 41.069500° СГШ; 21.454944° ИГД / 41.069500; 21.454944