Врањевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врањевци
Врањевци во рамките на Македонија
Врањевци
Местоположба на Врањевци во Македонија
Врањевци на интерактивна карта

Карта

Координати 41°2′22″N 21°29′24″E / 41.03944° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03944; 21.49000Координати: 41°2′22″N 21°29′24″E / 41.03944° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03944; 21.49000
Општина Новаци
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 02020
Надм. вис. 660 м
Врањевци на општинската карта
Врањевци во Општина Новаци.svg

Атарот на Врањевци во рамките на општината
Commons-logo.svg Врањевци на Ризницата

Врањевци — поранешно село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото лежи во средишниот дел на Битолското Поле, на надморска височина од 660 метри, а од градот Битола е оддалечено 17 километри. Поради проширување на рудникот Суводол во 1961 година, селото било напуштено и денес е целосно раскопано и уништено.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Битолската каза на Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948296—    
1953308+4.1%
1961319+3.6%
1971254−20.4%
1981140−44.9%
ГодинаНас.±%
199127−80.7%
199433+22.2%
20020−100.0%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Врањевци живееле 230 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Врањевци имало 200 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Селото е целосно раселено, така според пописот од 2002 година во селото не се забележани жители.[4] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 230 200 296 308 319 254 140 27 33 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Врањевци било чисто македонско село.

Родови во Врањевци биле: Ерговци (8 к.), Мушковци (2 к.), Јосифовци (2 к.), Пашовци (2 к.) и Шишковци (2 к.) за овие родови се вели дека се многу стари, возможно е да се староседелци; Шаторовци (6 к.), Ристевци (6 к.) и Шуплевци (3 к.) доселени се однекаде; Мегленчани (2 к.) доселени се од селото Мегленци во XIX век; Шкорлевци (2 к.) доселени се на крајот од XIX век од селото Арматуш.[9]

Цркви[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[уреди | уреди извор]

 • Археолошки наоѓалишта[12]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.237
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 10. Црквата го тужи ЕСМ. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2014-01-31.
 11. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 12. Откриени гробници од римско време. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2014-02-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]