Поројница (Врањевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поројница
археолошко наоѓалиште
Поројница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Поројница
Поројница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°2′22″N 21°29′24″E / 41.03944° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03944; 21.49000Координати: 41°2′22″N 21°29′24″E / 41.03944° СГШ; 21.49000° ИГД / 41.03944; 21.49000
Основни податоци
Име Поројница
Место Врањевци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Поројница е археолошки локалитет во поранешното битолското село Врањевци. Локалитетот претставува и некропола од римско време. До негово откривање се дошло случајно кога работници на РЕК „Битола“ при вадење на јаглен од околните рудници, наишле на траги од камени споменици. Наодите се чуваат во археолошката збирка на Музејот во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]