Цане Здравковски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Цане (Александар) Здравковски (2 јуни 1936 во Врањевци, Битолско16 август 2010 во Битола) — македонски раскажувач, романсиер, критичар и драмски автор.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршил Филолошки факултет во Скопје. Доктор по филолошки науки. Работел во Педагошкиот завод во Скопје. Работниот век Александар Цане Здравковски го мина како професор во битолската гимназија и како самостоен педагошки советник во Педагошкиот завод при Министерството за образование во Скопје. Автор е на 40 романи и на бројни трудови од областа на критиката и есеистиката. Беше член на Друштвото на писателите на Македонија од 1971 година.

Автор е на книгите:

 • Дамка (роман, 1968),
 • Откорнување (раскази, 1970),
 • Синџир (роман, 1972),
 • Драматичари (есеи и критики, 1973),
 • Раскажувачи (критики, 1973),
 • Големиот оган (критики, 1979),
 • Дојденци на Хера (роман, 1980),
 • Нарцисие (драма, 1983),
 • Иван Точко (монографија, 1984),
 • Огнено вишнеење (роман, 1984),
 • Конзулски град (роман, 1987),
 • Романот како опсесија (критики, 1987),
 • Стела (роман, 1991),
 • Лудиот пасторел (роман, 1992),
 • Македонски романописци (критики, 1992),
 • Ататурк пророк (роман, 1993),
 • Романот во наставата (критики, 1993),
 • Растежот на македонскиот роман (критики, 1994),
 • Драмата во наставата (критики, 1994),
 • Црно злато (роман, 1995),
 • Дваесет романописци (критики, 1995),
 • Расказот во наставата (критики, 1995),
 • Тројниот меч (роман, 1996),
 • Матурата (прирачник, 1996),
 • Сонот на детето (поетски зборник, 1996),
 • Аманет (роман, 1997),
 • Методика на наставата по литература (1997),
 • Жешки жени (роман, 1998),
 • Сценски видувања (театарски критики, 1998),
 • Народната литература во наставата (критики, 1998),
 • Мост (роман, 1999),
 • Професорот Диман (роман, 1999),
 • Нарцисие (роман, 1999),
 • Сребрена свадба (роман, 1999),
 • Охридскиот лебед (роман, 1999),
 • Матни води (раскази, 1999),
 • Велеградот (роман, 2000).

Почина по кратко и тешко боледување, на 16.08.2010 во Битола на 74-годишна возраст.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 566. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)
 2. „Александар Цане Здравковски“. Daily.MK - Вести.
 3. „Utrinski Vesnik“. www.utrinski.com.mk.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]