Рапеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рапеш
Поглед на Рапеш.jpg

Поглед на селото

Рапеш is located in Македонија
Рапеш
Местоположба на Рапеш во Македонија
Рапеш на интерактивна карта

Координати 41°6′11″N 21°38′53″E / 41.10306° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.10306; 21.64806Координати: 41°6′11″N 21°38′53″E / 41.10306° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.10306; 21.64806
Регион Logo of Pelagonia Region.svg Пелагониски
Општина Coat of arms of Novaci Municipality.svg Новаци
Област Мариово
Население 46[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Пошт. бр. 7000
Повик. бр. 047
Шифра на КО 02099
Надм. вис. 700 м
Слава Спасовден
Рапеш на општинската карта
Рапеш во Општина Новаци.svg

Атарот на Рапеш во рамките на општината
Commons-logo.svg Рапеш на Ризницата


Рапеш — село во Општина Новаци, во областа Мариово, во околината на градот Битола.

Потекло и значење на името[уреди | уреди извор]

Првпат името на селото било запишано како Храпеш во турски документи во XVI век. Името веројатно доаѓа од старословенскиот збор храпа што имал значење на „бара или локва“. Другата претпоставка е дека доаѓа од влашкиот збор арпа што имал значење на „бездна или стрмно место“. Како трета претпоставка е дека доаѓа од албанскиот збор рап што имал значење на „платан или платанова шума“.[3]

Сосем друго објаснување за името на селото е дека тоа потекнува од личните имиња на Харалампиј или на Рахослав.[4]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Традиционална куќа во селото

Селото се наоѓа во битолскиот дел на областа Мариово, на источната падина на Селечка Планина. Рапеш се наоѓа во северниот дел на територијата на Општина Новаци.[5] Селото е ридско, на надморска височина од 700 метри. [5]

Низ селото поминува регионалниот пат 1311, кој го поврзува битолскиот дел на Мариово со градот Битола, од кој е оддалечено 35 километри.

Во селото се зачувани интересни и чисто македонски градби на куќите.[6]

Историја[уреди | уреди извор]

Разрушеното село Рапеш во годините на Првата светска војна

Селото Рапеш се смета за старо мариовско село. Во пописните турски дефтери од XV век се споменува село со 65 жители.[6]

Во текот на Првата светска војна, селото било зафатено од воените дејствија и мештаните го напуштиле селото. Селската црква била особено оштетена, која била обновена во 1919 година, кога рапевци се вратиле во селото.[6][4]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот зафаќа простор од 22,3 км2. На него преовладува обработливото земјиште на површина од 1.119 хектари, на пасиштата отпаѓаат 791 хектар, а на шумите 98 хектари.[5]

Селото, во основа, има полјоделско-сточарска функција.[5]

Поради богатството со дивеч, најмногу дива свиња, селото е често одредиште на ловџии. Исто така, бидејќи се наоѓа веднаш до Црна Река, селото е богато и со риба.[6]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948387—    
1953428+10.6%
1961478+11.7%
1971427−10.7%
ГодинаНас.±%
1981309−27.6%
199197−68.6%
199474−23.7%
200246−37.8%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Рапеш живееле 388 жители, сите Македонци.[7] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Рапеш имало 448 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[8]

Поради емиграција на населението, селото преминало од средно во мало село, населено со македонско население. Така, во 1961 година селото броело 478, а во 1994 година само 74 жители.[5]

Според последниот попис од 2002 година, во селото Рапеш живееле 46 жители, сите Македонци.[1]

Денес, според неслужбени информации од 2018 година во селото живееле само 20 жители.[6] Во поново време, селото доживеало обнова на своето население, откако многу ергени нашле жени од Албанија и во селото биле родени повеќе деца по долг период.[9]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 388 448 387 428 478 427 309 97 74 46
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[10]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[11]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[12]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[13]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Бројот на иселени лица изнесува над 600 жители. Најголем дел од нив се иселени во градовите Битола и Скопје, како и во прекуокеанските земји и во Европа.[6]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Обновеното основно училиште во селото
Училиштето во селото било отворено во 1934 година, а се затворило во 1987 година, но во 2012 година повторно се отворило. Во него тогаш 5 деца на возраст од 6 до 9 години го започнале и продолжиле своето образование. За таа цел, училиштето било обновено.
 • Дом на културата

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Рапеш било село во Мариовската нахија, во Прилепската каза на Отоманското Царство.

Селото влегува во рамките на Општина Новаци, која била проширена при новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996 до 2004 година, селото било дел од некогашната Општина Старавина.

Во периодот од 1965 до 1996 година, селото било сместено во големата општина Битола.

Во периодот од 1955 до 1965 година, селото влегувало во рамките на тогашната општина Мариово.

Во периодот 1950-1955, селото било дел на тогашната Општина Маково, во која покрај селото Рапеш, се наоѓале и селата Брник, Ивени, Маково, Мојно и Орле.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 0180 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место се опфатени и селата Брник и Ивени.[14]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 62 гласачи.[15] На локалните избори во 2021 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 58 гласачи.[16]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Главната селска црква „Св. Петка“ и „Св. Димитриј“
Рапешко Езеро
Археолошки наоѓалишта[17]
Цркви[6]
Манастири
Параклиси
 • Параклис „Св. Петар и Павле“ — мал параклис во непосредна близина на селото
Мостови
Езера
Реки
Клисури

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Слави[4]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во или по потекло од Рапеш

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 ноември 2021.
 2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 3. Иванова, Олга (2014). Речник на имињата на населените места во Р. Македонија : (Б,Ѓ,Е,Ј,Н,Р,Т,Ќ,У,Ф,Х,Џ,Ш). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. стр. 139. ISBN 978-608-220-026-2.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Село Рапеш“. www.novaci.mk. Посетено на 2021-11-28.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 255. Посетено на 28 ноември 2021.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 „Мој Роден Крај“. www.mojrodenkraj.com.mk. Посетено на 2021-11-28.
 7. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с. 244
 8. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 150-151.
 9. „Не останаа стари ергени во мариовски Рапеш“. kanal5.com.mk. Посетено на 2021-11-28.
 10. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 11. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 12. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 13. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 14. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 15. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 16. „Локални избори 2021“. Посетено на 5 ноември 2021.
 17. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 40. ISBN 9989-649-28-6.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]