Црква „Св. Петка“ - Рапеш

Координати: 41°06′16.8″N 21°38′47.3″E / 41.104667° СГШ; 21.646472° ИГД / 41.104667; 21.646472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Петка/Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Карта

Координати 41°06′16.8″N 21°38′47.3″E / 41.104667° СГШ; 21.646472° ИГД / 41.104667; 21.646472
Место Рапеш
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка/Свети Димитрија Солунски
Завршено 1860
1919 (обновена)
Архитектонски опис

Св. Петка и св. Димитриј[б 1] – главна селска црква во селото Рапеш.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во северниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1860 година, но во 1918 година бил гранатиран и разрушен, па повторно бил изграден во 1919 година.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна којашто е украсена со слепи ниши. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а над него има ниша со фреска во лоша состојба на којашто е претставена Света Петка. Црквата има и спореден влез на јужната страна над којшто има ниша со фреска во лоша состојба на којашто е претставен Свети Димитрија Солунски. Објектот е граден од камен и е покриен со кров од ќерамиди.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда и во него се сместени селските гробишта, помошен објект изграден од камен и камбанаријата. Камбанаријата има примитивен облик и претставува метална конструкција од две вкрстени правоаголни шипки во чијашто точка на спојување со синџир е врзано ѕвоното.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Црквата е посветена на два светци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Рапеш Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]