Лисичин Камен (Рапеш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лисичин Камен
археолошко наоѓалиште
Лисичин Камен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лисичин Камен
Лисичин Камен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′11″N 21°38′53″E / 41.10306° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.10306; 21.64806Координати: 41°6′11″N 21°38′53″E / 41.10306° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.10306; 21.64806
Основни податоци
Име Лисичин Камен
Место Рапеш
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лисичин Камен е археолошки локалитет во битолското село Рапеш. Локалитетот претставува населба од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069