Рапешко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рапешко Езеро
Рапешко Езеро - Поглед на езерото со браната
Поглед на езерото со браната
Координати 41°06′44.8″N 21°38′36.6″E / 41.112444° СГШ; 21.643500° ИГД / 41.112444; 21.643500Координати: 41°06′44.8″N 21°38′36.6″E / 41.112444° СГШ; 21.643500° ИГД / 41.112444; 21.643500
Вид вештачко
Земји во сливот Македонија


Рапешко Езеровештачко езеро во близина на селото Рапеш по коешто и го добило името. Создадено е на водотеци кои се влеваат во Маковска Река од нејзината лева страна. Езерото прбично било создадено за потребите на месните сточари, а денес служи и за одмор и рекреација.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Езерото се наоѓа од левата страна на Маковска Река, односно на левата страна од патот кој води од Маково до Рапеш. Оддалечено е 22,5 км од Новаци и 32 км од Битола.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]