Клиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клиново
Клиново is located in Македонија
Клиново
Местоположба на Клиново во Македонија
Координати 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° N; 21.94861° E / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° N; 21.94861° E / 41.23750; 21.94861
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски Мариово
Општина Кавадарци
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 11021
Клиново на општинската карта
Клиново во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Клиново во рамките на општината

Клиново — село во Општина Кавадарци.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Новости[уреди | уреди извор]

Во 2007 година е пробиен патот од Блашница до с. Клиново и овозможено е да се оди со возило преку Бојанчиште до викенд населбата на Блашница и од тука нагоре до селото. Покрај прославата на селската слава Летен Св.Архангел во месец Јули, сега се во тек подготовките за водење електрична струја до селото.Овие активности се дел од долгогодишните заложби на поранешните жители и нивните потомци иселени поради изградбата на браната на река Црна (1968 г.), да се вратат на родните огништа и повторно да го вратат животот кој постоел на овој простор многу векови пред да се направи браната.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Црква „Св. Архангел Михаил“ - стара и нова. За старата црква не се сочувани никакви историски податоци, ниту пак постои запис или натпис во црквата за да се дознае кога била изградена и живописана. Црквата била во функција до 1860 година, кога во нејзина непосредна близина била изградена нова црква со големи димензии и посветена исто така на Св. Архангел Михаил. Според својата архитектурна форма старата црква е еднокорабна со полукружна олтарна апсида на источната страна. Градена е од плочест камен. Од старите фрески сочуван е само еден фрагмент во олтарната конха со претстава на Св. Богородица Ширшаја од небесата. Живописот најверојатно е од крајот на XVII век. Новоизградената црква во село Клиново е исто така денес напуштена. Во неа нема фрескоживопис.

Археолошки наоѓалишта[1]
 • Бабина Нива — населба од средниот век;
 • Градишта — градиште од железното и римското време и средниот век;
 • Градиштанска Црква — населба од доцноантичкото време;
 • Грозана — средновековно утврдување;
 • Карпуза — средновековна некропола;
 • Катуништа — населба и некропола од доцноантичкото време;
 • Колиби — средновековно утврдување;
 • Крст — некропола од доцноантичкото време;
 • Прекиот Пат — населба од доцноантичкото време;
 • Самарџица — средновековна населба;
 • Стреј — средновековно утврдување;
 • Тумба — утврдена населба од доцноантичкото време;
 • Черњец — населба од доцноантичкото време.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Секоја година во Клиново се слави летниот Св. Архангел.

Личности[уреди | уреди извор]

Васил Филев, револуционер од ВМОРО

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]