Црква „Св. Архангел Михаил“ - Клиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Архангел Михаил
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 41°14′20″N 21°56′34″E / 41.23889° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.23889; 21.94278Координати: 41°14′20″N 21°56′34″E / 41.23889° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.23889; 21.94278
Место Клиново
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба XVIII век
Архитектонски опис

Св. Архангел Михаилправославна црква во кавадаречкото село Клиново. Му припаѓа на Кавадаречкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

За црквата не се зачувани никакви историски извори. Во неа нема натпис. Ова е еднокорабна градба со полукружна олтарна апсида на источната страна. Изградена е од плочест камен. Од фреските е зачуван само еден фрагмент во олтарната конха, од претстава на Богородица Ширшаја. Живописот сличен на оној од „Св. Атанасиј“ во Галиште и најверојатно датира од крајот на XVII век.

Во 1860 г. до неа е изградена нова црква со големи димензии, исто така посветена на Архангел Михаил. Денес обете цркви се напуштени.[1][2][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ваташка парохија – цркви и манастири“. Повардарска епархија. 28 ноември 2007. Посетено на 30 ноември 2021. no-break space character во |title= во положба 17 (help)
  2. „Црква Св. Архангел, с. Клиново“. Итар Пејо. Архивирано од изворникот на 2014-03-01. Посетено на 1 март 2014 г. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. „Св. Архангел, с. Клиново“. Културно и национално наследство на Кавадарци. Посетено на 21 мај 2016.[мртва врска]