Прекиот Пат (Клиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прекиот Пат is located in Македонија
Прекиот Пат
Местоположба на Прекиот Пат во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Прекиот Пат археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 3 км југоисточно од утоката на реката Блашница во Црна Река, во непосредната близина на наоѓалиштето Градиштанска Црква има грамади од градежен камен, фрагменти од тегули, имбрекси и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069