Колиби (Клиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колиби is located in Македонија
Колиби
Местоположба на Колиби во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период среден век
Портал „Археологија“

Колиби археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Наоѓалиштето претставува утврдување од среден век.

Преку реката Сушица, на ридот Стојанова Дупка, кој е на 7 км западно од селото, се среќаваат грамади од кршен камен и фрагменти од покривни ќерамиди, што упатуваат на помала фортификација.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069