Ѓоновица (Рожден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓоновица


Местоположба 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500Координати: 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

 населба  топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ѓоновицаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Претставува населба и топилница од доцноантичкото време. Под ридот Тумба, на 3,5 км западно од селото, по површините на селските ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Во непосредната близина на колибата на еден жител има остатоци од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 159. ISBN 9989649286.