Бегова Падина (Кавадарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бегова Падина
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167Координати: 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Основни податоци
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бакарно време
Портал „Археологија“

Бегова Падина археолошко наоѓалиште во Кавадарци.

Претставува населба од бакарно време [1] Во нивата на Трајко Димов, што се наоѓа на околу 4 км источно од селото, на површина од 300 × 100 м се среќаваат многу фрагменти од керамички садови со фина и груба фактура и орудија од камен и кремен. Наодите се чуваат во Музејот и галерија во Кавадарци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 151, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069