Илимски Гробишта (Драдња)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илимски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Илимски Гробишта is located in Македонија
Илимски Гробишта
Местоположба на Илимски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639Координати: 41°23′44″N 21°54′23″E / 41.39556° СГШ; 21.90639° ИГД / 41.39556; 21.90639
Основни податоци
Место Драдња
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Илимски Гробишта археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Драдња. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време. На западниот раб на селото, во профилот се гледаат конструкции на гробови „на две води“ од тегули[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 148, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069