Амидеја (Ваташа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амидеја is located in Македонија
Амидеја
Местоположба на Амидеја во Македонија
Местоположба 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861Координати: 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861
Основни податоци
Место Ваташа
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Амидејанаселба од железното време во атарот на селото Ваташа, Македонија. На источниот раб на селото, на десниот брег на реката Луда Мара се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура, рачно изработени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.