Васов Град (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Васов Град
археолошко наоѓалиште
Васов Град is located in Македонија
Васов Град
Местоположба на Васов Град во Македонија
Местоположба 41°10′12″N 22°02′12″E / 41.17000° N; 22.03667° E / 41.17000; 22.03667Координати: 41°10′12″N 22°02′12″E / 41.17000° N; 22.03667° E / 41.17000; 22.03667
Основни податоци
Место Мрежичко
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Васов Град (или Власов Град) — археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Мрежичко. Претставува утврдена населба од доцноантичко време.

На оддалеченост од 5,5 км од селото, на падините на Кожуф, на истоимената палеовулканска купа (рид) со зарамнет врв се гледаат грамади од градежен камен, фрагменти од керамички садови, питоси и згура од топена руда. И. Микулчиќ укажува и на најдени монети од III и IV век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.