Чаирче (Возарци)

Координати: 41°25′31″N 21°55′24″E / 41.42528° СГШ; 21.92333° ИГД / 41.42528; 21.92333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чаирче


Местоположба 41°25′31″N 21°55′24″E / 41.42528° СГШ; 21.92333° ИГД / 41.42528; 21.92333
Основни податоци
Место Возарци
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чаирчеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Возарци. Претставува населба од доцноантичко време.

На јужниот раб на селото, на десниот брег на Црна Река се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал (камен, тегули и имбрекси).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.