Градот (Куманичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472Координати: 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472
Основни податоци
Место Куманичево
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градотутврдена населба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Куманичево, Македонија. На 3 километри југозападно од селото, на висок рид со доминантна положба се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и многу градежен камен. Откриени се и гробови од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 153. ISBN 9989-649-28-6.