Стража (Фариш)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°27′13″N 21°48′02″E / 41.45361° СГШ; 21.80056° ИГД / 41.45361; 21.80056Координати: 41°27′13″N 21°48′02″E / 41.45361° СГШ; 21.80056° ИГД / 41.45361; 21.80056
Основни податоци
Место Фариш
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Стражаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Фариш. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од доцноантичкото време. На 2 км југоисточно од селото, на котата 441 и на околу 500 м југоисточно од наоѓалиштето Селиште, има масивен ѕид што го опкружува ридот. На зарамнетиот рид се наоѓаат остатоци од темели на градби и множество фрагменти од тегули, имбрекси и градежен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.