Валенција (Моклиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валенција is located in Македонија
Валенција
Местоположба на Валенција во Македонија
Местоположба 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472Координати: 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472
Основни податоци
Место Моклиште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Валенцијанекропола од доцноантичкото време во атарот на селото Моклиште, Македонија. Во атарот на селото, според податоците на Н. Вулиќ, е најдена надгробна стела со грчки натпис, а според исказите на мештаните, откриени се гробови градени со камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 153. ISBN 9989-649-28-6.