Голема Страна (Возарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема Страна
археолошко наоѓалиште
Голема Страна is located in Македонија
Голема Страна
Местоположба на Голема Страна во Македонија
Местоположба 41°24′33″N 21°55′59″E / 41.40917° СГШ; 21.93306° ИГД / 41.40917; 21.93306Координати: 41°24′33″N 21°55′59″E / 41.40917° СГШ; 21.93306° ИГД / 41.40917; 21.93306
Основни податоци
Место Возарци
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Голема Странаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Возарци. Претставува некропола од доцноантичко време.

На левиот брег на Црна Река, од спротивната страна на наоѓалиштето Кале, кај самиот влез во клисурата се гледаат делови од камени плочи од гробови од типот циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 145. ISBN 9989-649-28-6.