Вршник (Сопот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вршник

Карта

Местоположба 41°29′09″N 22°00′27″E / 41.48583° СГШ; 22.00750° ИГД / 41.48583; 22.00750Координати: 41°29′09″N 22°00′27″E / 41.48583° СГШ; 22.00750° ИГД / 41.48583; 22.00750
Основни податоци
Место Сопот
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Портал „Археологија“

Вршникархеолошко наоѓалиште кај кавадаречкото село Сопот. Претставува населба и доцната антика.

На западниот раб на селото, по површината на нивите можат да се најдат голем број фрагменти од керамички садови и градежен материјал (тегули, имбрекси и кршен камен). Исто така има и фрагменти од архитектонска пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Црквиче — населба од доцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 160. ISBN 9989-649-28-6.