Селиште (Драгожел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°19′23″N 22°01′02″E / 41.32306° N; 22.01722° E / 41.32306; 22.01722Координати: 41°19′23″N 22°01′02″E / 41.32306° N; 22.01722° E / 41.32306; 22.01722
Основни податоци
Место Драгожел
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Драгожел. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на 3 км јужно од селот, на една од терасите под ридот Сокол. На мала површина се среќаваат делови од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 148. ISBN 9989649286.