Страната (Бохула)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°17′17″N 22°09′42″E / 41.28806° СГШ; 22.16167° ИГД / 41.28806; 22.16167Координати: 41°17′17″N 22°09′42″E / 41.28806° СГШ; 22.16167° ИГД / 41.28806; 22.16167
Основни податоци
Место Бохула
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Странатанаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Бохула, Македонија. Северно од селото, во подножјето на планината, на десниот брег на Бохулска Река, во нивата на М. Ризов е откриено множество фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал. Еден питос се чува кај Ф. Николовски во селото Бохула.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.