Атанасица (Добротино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атанасица


Местоположба 41°22′25″N 21°56′06″E / 41.37361° СГШ; 21.93500° ИГД / 41.37361; 21.93500Координати: 41°22′25″N 21°56′06″E / 41.37361° СГШ; 21.93500° ИГД / 41.37361; 21.93500
Основни податоци
Место Добротино
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Атанасицаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Добротино. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Во синорот на селата Добротино и Шешково, на мала површина се среќаваат грамади од градежен камен и спорадично делови од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 148. ISBN 9989649286.