Стари Гробишта (Раец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стари Гробишта


Местоположба 41°25′30″N 21°50′51″E / 41.42500° СГШ; 21.84750° ИГД / 41.42500; 21.84750Координати: 41°25′30″N 21°50′51″E / 41.42500° СГШ; 21.84750° ИГД / 41.42500; 21.84750
Основни податоци
Место Раец
Општина Кавадарци
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Стари Гробиштанекропола од доцноантичкото време во атарот на селото Раец, Македонија. Во непосредната близина на селската црква се откриени фрагменти од надгробни стели со грчки натписи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.