Галиште (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389Координати: 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Основни податоци
Место Галиште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Галиштеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Галиште.

Претставува депо на монети од средниот век.

Од околината на селото потекнуваат 50 бакарни скифати од XII-XIII век кои се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.