Долно Кале (Возарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°24′33″N 21°56′19″E / 41.40917° СГШ; 21.93861° ИГД / 41.40917; 21.93861Координати: 41°24′33″N 21°56′19″E / 41.40917° СГШ; 21.93861° ИГД / 41.40917; 21.93861
Основни податоци
Место Возарци
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Долно Калеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Возарци. Претставува утврдена населба од доцноантичко време.

На десниот брег на Црна Река, во непосредната близина на влезот во клисурата се откриени фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Недалеку над ова место е сместено наоѓалиштето Кале, кое е од истиот тип и период.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 145. ISBN 9989-649-28-6.