Ума (Кавадарци)

Координати: 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ума


Местоположба 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Основни податоци
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Умаархеолошко наоѓалиште во Кавадарци.

Претставува населба од римско време [1] На западниот раб на градот, во нивата на Д. Мајсторов и во околните ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и градежен камен. Овде е најдена мермерна плоча со релјефна претстава на носач на грозје и други фрагменти од архитектонска пластика. Плочата се чува кај сопственикот на нивата Мајсторов од Кавадарци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 151, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069