Старо Село (Брушани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°24′03″N 21°57′18″E / 41.40083° СГШ; 21.95500° ИГД / 41.40083; 21.95500Координати: 41°24′03″N 21°57′18″E / 41.40083° СГШ; 21.95500° ИГД / 41.40083; 21.95500
Основни податоци
Место Брушани
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Старо Селонаселба и некропола од доцноантичко време во атарот на селото Брушани, Македонија. На 4 километри од селото, од десната страна на патот за Возарци, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Откриена е и надгробна стела со грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.