Грамаѓе (Куманичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе


Местоположба 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472Координати: 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472
Основни податоци
Место Куманичево
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамаѓеутврдена населба од доцноантичкото време во атарот на селото Куманичево, Македонија. На 500 метри од селото, на импозантна површина се наоѓаат фрагменти од керамички садови и градежен материјал (камен, тегули и имбрекси).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 153. ISBN 9989-649-28-6.