Градиште (Моклиште)

Координати: 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°17′01″N 21°59′41″E / 41.28361° СГШ; 21.99472° ИГД / 41.28361; 21.99472
Основни податоци
Место Моклиште
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштенаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Моклиште, Македонија. На зарамнето плато што се наоѓа над десниот брег на реката Луда Мара, оддалечено 6-7 километри јужно од селото, се гледаат грамади од градежен материјал, тегули и имбрекси. Помеѓу населбата и брегот на реката се констатирани гробови од камени плочи - тип циста, а најдена е и надгробна плоча со грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 153-154. ISBN 9989-649-28-6.