Пештерна Црква (Рожден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пештерна Црква
археолошко наоѓалиште
Пештерна Црква is located in Македонија
Пештерна Црква
Местоположба на Пештерна Црква во Македонија
Местоположба 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500Координати: 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пештерна Цркваархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Наоѓалиштето претставува средновековна сакрална градба. Високо на наоѓалиштето Св. Петар, на раскрсницата на планинските патишта за Мајден и Мрежичко, се гледаат грамади од градежен материјал и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 159. ISBN 9989649286.