Грамаѓе (Дабниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамаѓе is located in Македонија
Грамаѓе
Местоположба на Грамаѓе во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Дабниште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамаѓенаселба од римското време во атарот на селото Дабниште, Македонија. На 500 метри западно од селото, од десната страна на патот за Ресава, на една блага падина има фрагменти од керамички садови и грамади од градежен камен. Најдена е една профилирана ара со претстава на букранион. Арата се наоѓа пред портата на В. Пенков Мишев.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.