Граѓа Нива (Гарниково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Граѓа Нива is located in Македонија
Граѓа Нива
Местоположба на Граѓа Нива во Македонија
Местоположба 41°20′02″N 22°02′18″E / 41.33389° СГШ; 22.03833° ИГД / 41.33389; 22.03833Координати: 41°20′02″N 22°02′18″E / 41.33389° СГШ; 22.03833° ИГД / 41.33389; 22.03833
Основни податоци
Место Гарниково
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Граѓа Ниваархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Гарниково. Претставува населба од доцноантичкото време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Граѓа Нива се наоѓа северно од селото, на границата со атарот на селото Дабниште.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На голема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, и многу градежен материјал од кршен камен, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.