Градиште (Галиште)

Координати: 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Основни податоци
Место Галиште
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Градиште - Грамаѓетоархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Галиште. Претставува населба од доцноантичко време и средниот век.

На 3 км западно од селото, на површина од 150 × 100 м се среќаваат грамади од градежен материјал (камен, имбрекси и покривни ќерамиди). Исто така има и фрагменти од питоси и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.