Падарница (Страгово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падарница is located in Македонија
Падарница
Местоположба на Падарница во Македонија
Местоположба 41°19′23″N 22°06′19″E / 41.32306° СГШ; 22.10528° ИГД / 41.32306; 22.10528Координати: 41°19′23″N 22°06′19″E / 41.32306° СГШ; 22.10528° ИГД / 41.32306; 22.10528
Основни податоци
Место Страгово
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Падарницаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Страгово. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичкото време. На околу 2 км источно од селото, на висок рид со доминантна положба се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, имбрекси и тегули, како и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 160. ISBN 9989649286.