Кале (Возарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°24′25″N 21°56′21″E / 41.40694° N; 21.93917° E / 41.40694; 21.93917Координати: 41°24′25″N 21°56′21″E / 41.40694° N; 21.93917° E / 41.40694; 21.93917
Основни податоци
Место Возарци
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Возарци. Претставува утврдена населба од доцноантичко време.

На десниот брег на Црна Река, на доминантен рид со извонредна местоположба и со поглед кон влезот во клисурата се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Населбата зафаќа површина од околу 100 × 90 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.