Прејди на содржината

Рамниште (Рожден)

Координати: 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамниште


Местоположба 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

 населба  топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рамништеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Претставува населба и топилница од доцноантичкото време. Во нивата на еден жител, што се наоѓа на 3 км западно од селото и под ридот Горнов Дол, како и во соседните ниви се среќава голем број фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. На простор од 200 × 200 м, има згура од топена железна руда, и тоа во големи количества.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 159. ISBN 9989649286.