Ежовите Падини (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ежовите Падини
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ежовите Падиниархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува населба од доцноантичко време.

Во северниот дел на селскиот атар се гледаат грамади од градежен камен, тегули и имбрекси, како и фрагменти од керамички садови и питоси. [1]..

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069