Прејди на содржината

Убче (Галиште)

Координати: 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Убче


Местоположба 41°20′00″N 21°50′38″E / 41.33333° СГШ; 21.84389° ИГД / 41.33333; 21.84389
Основни податоци
Место Галиште
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Убче археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Галиште.

Претставува населба од доцноантичко време.

На 2 км југоисточно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и тегули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 146. ISBN 9989-649-28-6.