Ѓупски Рид (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓупски Рид is located in Македонија
Ѓупски Рид
Местоположба на Ѓупски Рид во Македонија
Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноримско време
Портал „Археологија“

Ѓупски Ридархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново.

Наоѓалиштето претставува населба од доцноримско време.

На една мала површина на 2 км североисточно од селото се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 149, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069