Стари Лозја (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Лозја is located in Македонија
Стари Лозја
Местоположба на Стари Лозја во Македонија
Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Стари Лозја археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува некропола од доцноантичко време.

Источно од селото се откриени камени плочи од гробни конструкции - тип циста.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069