Црвениково Брдо (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црвениково Брдо
археолошко наоѓалиште
Црвениково Брдо is located in Македонија
Црвениково Брдо
Местоположба на Црвениково Брдо во Македонија
Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Црвениково Брдо археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува населба од римско време.

Лежи на 2 км југоисточно од селото, на еден мал простор. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал: тегули, имбрекси и кршен камен.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069