Грбавечка Кула (Кесендре)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбавечка Кула
археолошко наоѓалиште
Грбавечка Кула is located in Македонија
Грбавечка Кула
Местоположба на Грбавечка Кула во Македонија
Местоположба 41°23′17″N 21°51′23″E / 41.38806° СГШ; 21.85639° ИГД / 41.38806; 21.85639Координати: 41°23′17″N 21°51′23″E / 41.38806° СГШ; 21.85639° ИГД / 41.38806; 21.85639
Основни податоци
Место Кесендре
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грбавечка Кулаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Кесендре. Претставува градиште од доцноантичко време.

Се наоѓа на 2 км југоисточно од селото, на рид со зарамнето плато. На површината се гледаат грамади од градежен камен, а делумно и трасата на бедемот што ја опкружувал населбата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 152. ISBN 9989-649-28-6.