Равна Нива (Конопиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°14′49″N 22°4′35″E / 41.24694° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24694; 22.07639Координати: 41°14′49″N 22°4′35″E / 41.24694° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24694; 22.07639
Основни податоци
Место Конопиште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Равна Ниванаселба (збег) од доцноантичкото време во атарот на селото Конопиште, Македонија. На 4 километри северно од селото, на десниот брег на реката Бошавица, во нивата на А. Ѓошев се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, како и грамади од градежен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 152. ISBN 9989-649-28-6.